Uzay

Uzay Turistleri Dünyaya Döndü!

SpaceX Inspiration 4 ekibi 3 günlük geziden sonra eve döndü.

Uzay tarihi için tarihi bir an daha geride kaldı. 15 Eylül günü ilk uzay turist kafilesi SpaceX’in Dragon kapsülü ile dünyanın yörüngesinde 3 günlük yolculuğunu tamamladı.

Milyarder iş insanı Jared Isaacman tarafından tüm maliyetleri karşılanan İlham 4 – Inspiration 4 isimli turistik yolculuk, kabindeki tüm yolcuların sivil yolcular olduğu, astronotsuz ilk uçuş olarak tarihe geçti. Hubble Uzay Teleskobu ve Uluslararası Uzay Ajansı‘nın konumlarının çok daha üzerinde yer alan bu yolculuk için Jared Isaacman ile birlikte 29 yaşındaki Hayley Arceneaux, 51 yaşındaki Sian Proctor ve 42 yaşındaki Chris Sembroski seçilmişti.

4 uzay turistini taşıyan SpaceX’in Crew Dragon isimli kapsülü bugün ABD’nin Florida eyaleti açıklarına iniş yaptı ve Inspiration 4 ekibinin de söylediği gibi “mutlu, sağlıklı bir şekilde eve döndü!”

Uzaktan kontrol sistemi ile yolculuk kabin dışından kontrol edildi. Beklenmeyen bir duruma karşı kabin içi kontrollerin de sağlanabilmesi ve uzay ortamına uyum için ekip 6 aylık sıkı bir eğitimden geçti. İçerisinde astronot olmayan uçuşların 2022 yılı itibariyle daha sık artması ve gelecek 10 – 15 yıl içerisinde ise hem daha ulaşılır hem de daha çok olması bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda ünlü iş insanı ve Amazon’un kurucusu Jeff Bezos kendi şirketi tarafından üretilen Blue Origin ile 106 kilometre yüksekliğe çıkarak ilk uzay yolculuğunu gerçekleştirmişti. Aynı zamanda İngiliz iş insanı ve Virgin Galactic’in sahibi Sir Richard Branson’da 100 kilometrelik mesafeyi katetmeyi başarmıştı.

SpaceX ile gerçekleştirilen İlham 4 isimli yolculukta ise yerden 575 kilometrelik yüksekliğe ulaşılmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu