Uzay

Steve Wozniak Uzay Şirketi Kuruyor!

Uzay'da yarış kızışıyor!

Teknoloji devi Apple‘ın kurucuları arasında yer alan Steve Wozniak tıpkı Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Virgin’in kurucusu Richard Branson ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk gibi kendi uzay şirketini kuranlar kervanına katılıyor.

Steve Wozniak, Privateer Space ismiyle hayata geçireceği özel bir uzay firmasının çalışmalarına başladığını ve diğer uzay firmalarına göre farklı olduğunu atmış olduğu tweet ile tüm dünyaya duyurmuş oldu.

Aynı zamanda attığı tweet’e bir de video ekleyerek Privateer Space’in şimdiden neleri hedeflediğini, sınırın artık sadece gökyüzüne çıkmak olmadığını anlatan güzel bir içerik yayınlamış oldu.

Öte yandan Wozniak’ın paylaşımıyla birlikte birçok sorunun da cevapsız kaldığı ve yeni soruları beraberinde getirdiği de tartışılmaz bir gerçek oldu. Wozniak’ın yeni şirketi private yani özel kelimesinden türetilmiş olsa da, privateer kelimesi tam anlamıyla devlet tarafından silahlandırılmış gemi veya devlet onayı ile korsanlık yapan anlamlarını da sözlük karşılığı olarak taşıyor.

Şirket uzay yolculuklarını ve geleceği daha güvenilir kılmak için bu yolculuğa çıktığını ve bunun bir yarış olmadığını da yayınladığı videoda açıklarken yakın zamanda daha kapsamlı videolar ve şirketin vizyon – misyonuna ilişkin daha detaylı bilgilerin tüm dünya ile paylaşılması bekleniyor.

Privateer ve geleceği ile ilgili daha geniş bilgilerin yakın zamanda gerçekleştirilecek olan Maui Optik ve Uzay Gözlem Teknolojileri Konferansında, Hawaii’de açıklanmasını bekliyoruz. Bu konferansta kuşkusuz Wozniak’a Privateer’in askeri bir yapılanmanın içerisinde olup olmayacağına dair çok yoğun bir soru yağmuru geleceği de aşikar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu