Uzay

SpaceX Roketiyle Dünya Turu Başlıyor!

Dünyanın çevresinde 3 günlük tur için son saatler!

Elon Musk‘ın tarihe geçecek bir hayali daha kısa bir süre içerisinde gerçek oluyor! ABD merkezli SpaceX firması 60 yılı aşan insanlı uzay uçuşları tarihinde bir ilki gerçekleştirmek için geri sayıyor!

Uzay uçuşlarında ilk defa profesyonel bir astronot olmadan 4 turist dünya yörüngesine yerleşecek uzay aracı ile 3 günlük tura çıkacak. 

Inspiration 4 yani Esinlenme 4 adı verilen 4 kişinin yer alacağı tarihi uçuşun masraflarını da iş insanı Jared Isaacman karşılıyor. Bu uçuş için “Sıradan insanların da yıldızlar arasında macerayı yaşayabilecekleri bir dünya için ilk adım” olarak özetleyen Isaacman, 29 yaşındaki çocukluğunda kanserle savaşıp yenen bir sağlık çalışanını, 42 yaşında eski bir kadın savaş pilotunu ve 51 yaşındaki jeoloji öğretmenini de tarihi yolculukta yanında götürüyor.

Dragon kapsülünde üç günlük yolculuğun gerçekleştirileceği uçuşun çarşamba gecesi Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirilecek fırlatma ile başlaması için sayılı saatler kala ekibin moralinin de oldukça yüksek olduğu bilgisi paylaşılıyor. Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)’nin hemen hemen 160 kilometre daha da yukarısına yani 575 kilometreye çıkacak. Aynı zamanda hemen belirtelim bu yükseklik Hubble Uzay Teleskobunun da yörüngesinin daha da üzerinde olacağı anlamına geliyor.

İlk Sivil Uçuşlar Kısa Bir Süre Önce Başlamıştı!

Ünlü iş insanı ve aynı zamanda Virgin Galactic şirketinin de sahibi olan İngiliz Sir Richard Branson 11 Temmuz’da kendi şirketinin geliştirmiş olduğu uzay aracında yolculuk yaparak 0 noktasından 100 kilometre yüksekliğe çıkıp inmeyi başarmıştı. Yolculuğa Branson da dahil olmak üzere 6 kişi Unity-2 uzay aracında yer alıyordu.

Daha önce bu yolculuğa çıkan bir diğer isim ise Amazon şirketinin kurucusu Jeff Bezos olmuştu. Branson’dan tam 9 gün sonra yine kendi şirketi Blue Origin tarafından geliştirilen uzay aracı ile pilotsuz yapılan ilk uçuş olma özelliği taşıyan yolculuğa dört kişilik sivil mürettebat ile çıkmıştı ve uçuşu yaklaşık 9.5 dakika kadar sürmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu