UygulamaYaşam

Microsoft Hesaplarında Şifresiz Dönem Başlıyor

Microsoft hesaplarının güvenlik protokolünden şifreli giriş kaldırılıyor.

Microsoft, bugün kullanıcılarına yaptığı bildirim ile hesaplardan şifreli girişi kaldırabileceklerini duyurdu. Bir süredir Microsoft Authenticator uygulaması üzerinden verilen kimlik doğrulama hizmetine ek olarak zaten Windows Hello ile parmak izi veya yüz tanıma ve sms veya email doğrulaması ile şifreli girişe alternatif giriş yöntemleri kullanıcılara sunulmaktaydı.

Yeni düzenleme ile artık alternatif olarak değil doğrudan ana giriş yöntemi olarak kullanmak üzere şifreyi tamamen kaldırıp Microsoft Authenticator uygulaması, Windows Hello veya SMS/E-Mail doğrulama yöntemlerinden birini ana giriş yöntemi olarak  belirleyip kullanabileceğiz.

Yeni yöntem pandemi döneminde evden çalışma yöntemiyle işlerini yürüten kurumsal kullanıcılara Mart ayından bu yana sunularak çalışma hayatının kolaylaştırılması için bir adım atılmıştı. Mart ayından bu yana kurumsal kullanıcılardan toplanan geri bildirimlerin sonucunda Microsoft şifresiz kullanımı bireysel kullanıcılarına da sunmak üzere adım atmış oldu.

Microsoft Güvenlik birimi Başkan Yardımcısı Vasu Jakkal, Microsoft’un uzun zamandır şifresiz kullanım üzerine çalıştığını ve pandemi döneminin bu süreci hızlandırdığını ifade etti.

Artık sadece iş, ev ve aradaki herhangi bir şeyi düşünmek yeterli değil. Microsoft yıllardır parolasız bir gelecek için çalışıyor ve pandemi bu süreci hızlandırmış oldu…

Saldırı yüzeylerinin sayısı katlanarak arttı, bu yüzden güvenlik protokollerimizdeki yenilikleri hızlandırmamızda bu bizim için büyük bir itici faktör oldu.

Vasu Jakkal, The Verge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu