İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) tarafından koronavirüs ile mücadele için yeni bir öneri geldi. Öneriye göre, yapılacak bir mobil uygulama ile temas takipleri mümkün olabilecek. Her ne kadar bilim çevresi bu uygulamanın mantıklı ve kullanışlı olabileceğini düşünse de, uygulamanın veri gizliliği ve kişilerin gizlilik kurallarını ihlal edebileceği için henüz net bir karar çıkmış değil.

2019 Aralık ayında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde görülmeye başlanan yeni tip koronavirüs (COVID-19), Nisan 2020 itibariyle hemen hemen dünyadaki her ülkeye yayıldı. Günümüz itibariyle tüm dünyada 1 milyondan fazla insanın koronavirüs hastalığı taşıdığı resmi olarak belirlenmişken, hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 48 bin’e yaklaşmış durumda.

Koronavirüs Akıllı Telefonlardan Takip Edilebilir! 1 – coronavirus
İlk koronavirüs hastası

Koronavirüs Uygulaması Çözüm Olabilir

Salgın bu kadar hızla bulaşırken ve her gün birçok insan hayatını kaybederken, İngilizler yeni bir uygulamayı hayata geçirmeyi düşünüyor. İngiltere’nin en çok okunan gazetelerinden Independent’in haberine konu olan uygulama detayları ise şu şekilde. NHS (Ulusal Sağlık Sistemi) hastalığa yakalanmış kişilerin uygulamada bir harita üzerinde belirlenmesi ve kullanıcıların bu haritayı anlık olarak takip ederek hasta olarak belirtilen kişilere temas etmemelerini öneriyor.

Koronavirüs Akıllı Telefonlardan Takip Edilebilir! 2 – koronavirus2

Uygulama koronavirüse yakalanmış kişilerin ve covid-19 taşıyanlara temas eden kişilerin hakkında bilgiler topluyor. Bu bilgiler bir havuza aktarılarak anlık olarak paylaşılacak ve diğer insanlar da temas bölgelerinden uzak kalacaklar.

Koronavirüs Akıllı Telefonlardan Takip Edilebilir! 3 – koronavirus3

NHS’nin bu önerisi korana virüs’ün yayılma hızını azaltabilecek bir öneri gibi görünse de, insanlar bu durumun gizliliği ihlal edeceğinden endişeli. Uygulamayı mantıklı bulan ve hızlı bir şekilde yayına alınmasını öneren bir bilim insanı ise, koronavirüs pozitif çıkan bir kullanıcının, isim ve diğer özel bilgileri saklı tutularak bu kişiye yakın olan insanlara anında bir bildirim gitmesinin sağlıklı olacağını iddia ediyor.

Nuffield Nüfus Sağlığı Bölümü ve Oxford Üniversitesi’nin Veri Enstitüsünün kaleme aldığı makalede ise yayınlacak uygulamanın virüsün yayılma hızını ciddi oranda azaltabileceği ve virüs taşıyan ya da o kişiler ile temas edenlerin de yeniden sosyal yaşama bu şekilde dahil olabileceğini savundu. Günümüzde akıllı telefon kullanmayan çok sayıda yaşlı kişilerin olduğu ve bu uygulamanın yaşlılar sebebiyle verimli olmayacağını düşünen de çok sayıda görüş bulunuyor.

Share:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir