Bugüne kadar Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından gerçekleştirilen en güçlü orta büyüklükteki kara delik keşfi Dacheng Lin ve ekibi tarafından yapıldı!

Kara delik ile ilgili yıllardır kanıt arayan bilim insanları, sonunda NASA’nın gerçekleştirmiş olduğu keşif ile uzay araştırmalarında yeni bir dönemin kapılarını araladı. Keşif ile ilgili kanıtların Hubble Uzay Teleskobu‘nun verilerinin Hampshire Üniversitesi‘nde görevli iki bilim insanı tarafından keşfedildi. Büyük keşif The Astrophysical Journal Letters isimli dergide yayınlanan makale ile ortaya çıktı.

Kara Delik Bulundu! 1 – hubbleteleskobu
Hubble Teleskobu

Kara deliğin varlığını 2006 yılından beri tam 14 yıldır kanıtlamaya çalışan gök bilimciler, Güneş’in yaklaşık 50 bin katı büyüklüğündeki kara deliği güçlü X ışını parlamaları sayesinde bulabildi. 3XMM J215022.4 – 055108 adını verdikleri X ışını parlaması sonrasında ekip bu bilimsel çalışmayı paylaşma kararı aldı.

Kara Delik Bulundu! 2 – dashenglin

Dacheng Lin’in lideri olduğu ekip Hubble Teleskobu tarafından elde edilen parlamanın iki ihtimali olduğunu, ilk ihtimalin Samanyolu’nda soğuyan bir nötron yıldızı veya Samanyolu Galaksisinin dışında herhangi bir yıldızı yutan, orta kütleye sahip bir kara delik olabileceğini bildirdi.

Kara Delik Nerede?

Çalışmaları daha yakından analiz eden ekip, X ışını parlamasının Samanyolu Galaksisi’nden uzak bir noktadan değil ancak farklı bir galaksinin dış kısmındaki yoğun bir yıldız kümesinden kaynaklı olduğunu kesinleştirdi. Ekip lideri Dacheng Li ise bu verilerin incelendiğinde en muhtemel açıklamanın orta büyüklükte kitleye sahip bir kara delik olduğunu doğruladıklarını belirttiler. Kara deliğin kütlesinin Güneş’in 50 bin katı kadar olduğunu hesaplayan gök bilimciler, uzun zamandır aranan “kayıp halka” nın da böylelikle bulunduğunu belirtiyorlar.

Share:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir