Mobil

iFixit iPhone 13 Pro’yu parçalarına ayırdı

Akıllı telefonlar başta olmak üzere elektronik cihazların sökümünü kılavuz halinde yayınlayan ve cihazları söküm ve tamir kolaylığına göre inceleyen iFixit, sonunda merakla beklenen, son akıllı telefon sökümü iPhone 13 Pro’nun sökümünü bir canlı yayın ile youtube kanalı üzerinden yayınladı ve ardından web sitesi üzerinden Apple’ın son akıllı telefonu iPhone 13 Pro’nun söküm raporunu yayınlamış oldu.

L formlu pil 11.7 Wh

Dış tasarım olarak önceki 12 Pro modeline benzerlik taşısa da iFixit yetkilileri iPhone 13 Pro’nun şişmanladığını ve arka kamera çıkıntısının daha da büyüğünü belirtmiş. Bu sebeple telefon masa üstünde veya düz yüzeylere bırakıldığında tam olarak oturmuyor.

iPhone 13 Pro’nun tescilli çentiği “The Notch” eskinine göre %20 daraltılmış ve bildirim ışığı ile Face ID sensörü tek modülde birleştirilmiş.

iFixit’e göre iPhone 13 Pro daha büyük bir pile sahip ve iPhone 12 Pro’da da yer alan 10.78 Wh kapasiteli L formlu pil hücresine benzer olmasına rağmen kapasite olarak artış göstermiş ve 11.97 Wh kapasiteli pil kullanılmış.

iFixit, cihazın kulaklık hoparlörünün ekranın arkasından kasanın içine kaydırarak ekran çentiğini kısmen küçültebildiğini ancak bu yöntemle hoparlörü değiştirmenin zorlaştığını belirtiyor.

iPhone 13 Pro’nun ekranı diğer bazı iPhone modellerinde olduğu gibi yapıştırıcı ile kapatılmış ve bu yöntemin sökümü kolaylaştırdığı ifade ediliyor. Ayrıca ekran kablosu ve bazı kabloların yeni başlayanlar için korkutucu derecede kısa ve ince olduğunun altı çizilmiş. İlk defa sökenlerin bunu dikkate alarak ekranı kaldırırken çok dikkatli olmasında fayda var.

Ekranı kaldırırken dikkat!

iPhone 13 Pro’nun arka kameralarına da değinen iFixit, görüntü sensörü sabitleyicisi olarak küçük dengeleyici mıknatıslar kullanıldığını ve dokunma hissi (titreşim) sağlayan Taptic Engine motorunun küçültüldüğünü tespit etmiş.

iPhone 13 Pro söküm incelemesini 2. bölümde ele alan iFixit şimdilik cihazın sökümünün en kolay akıllı telefonlardan biri olabileceğini ve kitap formunda açılıp kapatılarak işlerin kolaylaştığını belirtiyor.

Ayrıca bu kitabı açtığınızda gövdenin içinde bazı sürprizler ve güzel etiketlemeler bekliyor.

iFixit

Detaylı Bilgi: iPhone 13 Pro Teardown

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu