Teknoloji

Google Yeni Denizaltı Kablo Yatırımını Tamamladı

Google 2900 mil (4667km) uzunluğundaki denizaltı kablo yatırımını tamamladı

Google’ın Grace Hopper adını verdiği yeni denizaltı kablo yatırımı tamamlandı. Amerika ile İngiltere ve İspanya’yı birbirine bağlamak üzere denizaltına döşenen Grace Hopper kablosu toplamda 2900 mil (yaklaşık 4667 km) uzunluğunda.

2003’ten sonra Atlantik kıyılarını birbirine bağlayan ilk denizaltı kablo olan Grace Hopper kablosu saniyede 350 terabyte veri aktarımı yapılabilecek ve “fiber switching” teknolojisi ile kesintilerin önüne geçecek.

Fiber Switching Nedir?

Sözcük anlamı fiber anahtarlama olan bu teknoloji, bağlantı kopmalarına sebep olabilecek kablo yerine yedek/rezerve hatta geçiş yapılarak alternatif kablo hattı ile veri transferinin devamlılığını sağlayacak.

Grace Hopper Kimdir?

Google’ın yeni denizaltı kablo projesine adını verdiği Grace Hopper Amerikanın önemli bilgisayar bilimcilerinden biri olarak kabul görmüş bir yazılımcı. 1992’de 85 yaşında ölen Grace Hopper makineden bağımsız programlama teorisini ilk geliştiren ve bu teoriyi uygulayarak ilk programlamayı gerçekleştiren kişi. Bu teorinin sonucu olarak geliştirip Flow Matic adını verdiği programlama dili günümüzde halen kullanılmakta olan Cobol’un atası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu