Genel
Trend

BioNTech 5 Yaş ve Üstü İçin Aşı Onayı İsteyecek

BioNTech/Pfizer 5 - 11 yaş grubuna uygulanmak üzere COVID-19 aşısına onay isteyecek.

Mayıs ayında 12-15 yaş grubuna COVID-19 aşısı için acil kullanım onayı alan BioNTech, 5 yaş ve üstü için aşı onayı istemeye hazırlanıyor.

Alman yayın kuruluşu Der Spiegel’e açıklama yapan BioNTech baş tıbbi sorumlusu Özlem Türe “Önümüzdeki haftalarda dünya genelinde 5-11 yaş arası çocuklar üzerinde yaptığımız çalışmanın sonuçlarını yetkililere sunacağız ve bu yaş grubu için aşı onayı için başvuruda bulunacağız” dedi.

Çocuklar ne zaman aşı olabilir? 

12-15 yaş grubu için acil kullanım onayı alan BioNTech ABD’nin Gıda ve İlaç Dairesinden 16 yaş üstü için tam onay almış durumda.

12 yaşından küçükler için izin verilen tek aşı olan BioNTech aşısı küçük çocuklar için klinik çalışmalara devam ediyor ve 5 yaş grubu için Ekim – Kasım ayları arasında sonuçlanması bekleniyor.

Türkiyede çocuklar için aşı ne zaman?

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile  15’e düşürülen aşı sınırı, yüz yüze eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte yaş sınırı 12’ye düşürüldü. Çocuklara velisinin onayı ile uygulanan aşılama için ayrıca  12’ye kronik rahatsızlığı bulunan çocuklar da dahil edilmiş durumda.

“18 yaş ve üstü üniversite öğrencileri için tanımladık. 15 yaş üstü için tercihe bıraktık. 12 yaş üstü kronik hasta olanlar için ayrıca tanımlama yaptık. 12 yaş üzeri zorunlu değil, tercihe bırakılması gerektiği kanaatindeyiz”

Fahrettin Koca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu