Güncel

Bilgisayarın Mucidi Sir Clive Sinclair Hayatını Kaybetti!

Ev bilgisayarlarının mimarı Sinclair 81 yaşında aramızdan ayrıldı.

Günümüzde artık her evde neredeyse birden fazla bilgisayar bulunuyor. Tarihin tozlu sayfalarına dönüp bilgisayarın icadına baktığımız zaman 1960’lara dönüyor olsak da, evlerimize asıl bilgisayarların girişi 1980’li yılları buluyor. İşte o yıllarda bir mucit çıkıp bugün bu kadar yaygın olarak kullanılan bilgisayarların öncüsü kabul edilen Sinclair ZX80‘i tasarladı.

O kişi Sir Clive Sinclair‘den başkası değildi. Ünlü mucit mücadele ettiği bir takım hastalıklar sonucunda İngiltere’nin başkenti Londra’da hayatını kaybetti. Sinclair 81 yaşındaydı.

Sinclair ZX80 isimli kendi ismini taşıyan bilgisayarı tasarladığında tüm dünyada adı da modeli de hızla yayıldı. Oldukça uygun bir maliyet politikası ile hazırladığı bilgisayar ZX Spectrum 16k adlı modeli sadece 100 Sterlin’e satıyordu. O dönem Sinclair’in en büyük rakipleri Apple ve Commodore markaları olacaktı. Sinclair’in 100 Sterlin’lik modeli Apple’ın Apple II modeli ile kısa sürede rekabete girdi.

Apple II 1298 dolarlık satış fiyatına sahipti. O dönemleri hatırlayan okurlarımız Sinclair’in adını ve bilgisayarlarını da net olarak anımsayacaktır. Sir Clive Sinclair’in tek başarısı yapmış olduğu bilgisayarlar ile sınırlı değildi elbette.

1972 yılında hepimizin kullandığı hesap makinesinin de mucidi kendisi oldu. Demonte olarak satışa sunduğu ZX80 isimli bilgisayarı 80 Sterlin, montajı yapılmış olarak satılan ise 100 Sterlin’lik satış etiketine sahipti.

Sinclair’in ZX80’i kısa sürede 50.000’den fazla satıldı ve ZX81 modelinin piyasaya çıkması için büyük bir destek oldu. Sinclair ZX81 modelini de üretti ve 70 Sterlin’lik satış fiyatıyla 250.000’den fazla satan cihaz sayesinde ilk oyun kültürünün de oluşmasında büyük bir faydası oldu.

Ülkesinde 1983 yılında Sir yani Şövalye ünvanı da alan Clive Sinclair yaptığı tüm ürünlerde bu başarıyı elde edemedi. Kazandığı servetinin büyük bir kısmını yatırdığı üç tekerlekli “C5” isimli pilli bisiklet tabiri caizse fabrikanın elinde kaldı ve hiç ilgi görmedi. Yine Sinclair’in ismini alan mobil televizyon mantığıyla her cepte bir televizyon olmasını amaçlayan Sinclair TV80 modeli de çok ilgi görmedi ve kısa sürede satıştan kaldırıldı. 2006 yılında katlanabilen bisikleti ve 2010 yılında da A-Bike isimli elektrikli bisikleti geliştiren Sinclair zamanımızın önemli mucitlerinden birisiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu